• Vernalee

EVERY PENNY COUNTS

By Vernalee

Oh my, we love bread! It can be flavor-fully white, wheat, rye and other varieties. The average family eats about 80 loaves of bread a year. Depending on the thickness of the slices, there are approximately 20 slices of bread in an individual loaf at an approximate cost of $1.50. Why am I providing these statistics? Simple, because as a colleague pointed out the other day, the average person throws away the two bread ends in each loaf. Thus, minimally, we are wasting 160 slices (equating to 8 loaves of bread) yearly. Notwithstanding the cost of bread, that is a lot of uneaten bread that goes to waste! What is interesting is that the bread ends taste the same as the regular slices. As for me, I love the bread ends; buttered, toasted, baked, and topped with jam! Yum! More bread; less waste; more money! So there is no waste of any tasty, mouthwatering bread ends in my house. We realize that every penny counts.

Bon appetit! Photo reprint: www.thetelegraph.co.uk

1 comment

Recent Posts

See All

Follow us on twitter

About Me

Mother, Granny, Entrepreneur, Author, Columnist, Speaker, Blogger. Ohioan by way of Glen Allan, Mississippi.

 

Read More

 

Join My Mailing List

© 2019 Stuff We Talk About